Historia parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku
Początki duszpasterstwa sięgają roku 1889, gdy w powstającym uzdrowisku Otwock, zaistniała inicjatywa budowy kaplicy. Teren pod ośrodek duszpasterski ofiarował p. Zygmunt Kurtz, właściciel Otwocka Wielkiego.
22 czerwca 1891 r. ks. Pyżalski, proboszcz z Karczewa, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego fundamentów nowej kaplicy, wznoszonej wg projektu architekta Władysława Marconiego. Kaplicę poświęcono 31 lipca 1892 r., a rozbudowano ją w 1902 r. Posługę duszpasterską pełnili kapłani z parafii Karczew, na terenie której był Otwock.
Parafia nowa w Otwocku p.w. św. Wincentego a Paulo została erygowana 1 czerwca 1911 roku. Do parafii należały wille otwockie, wille świderskie, Rycice, Natalin i Teklin. Pierwszym proboszczem był ks. Zygmunt Gajewicz. Obecny kościół został zbudowany w latach 1930-1935 staraniem proboszcza ks. Ludwika Wolskiego wg projektu Łukasza Wolskiego. Kamień węgielny poświęcił ks. bp Stanisław Gall dnia 7 grudnia 1930 r. Ten sam biskup poświęcił nowy kościół dnia 20 października 1935 r.
Kościół jest zbudowany z cegły białej w stylu nowoczesnym, trzynawowy, z chórem i balkonami nad nawami bocznymi. Pełne, obecne wyposażenie wnętrza świątynia zawdzięcza ks. Wacławowi Herowi, proboszczowi w latach 1963-1975. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał Ks. Kardynał Stefan Wyszyński w 1965 r. Miejscem największej czci w świątyni jest łaskami słynący obraz M.B. ze Swojczowa.
Obraz Matki Bożej Swojczowskiej
Historia tego obrazu jest następująca: Do roku 1943 przebywał w kościele parafialnym w Swojczowie, w miejscowości leżącej w pobliżu Włodzimierza Wołyńskiego. Kult tego obrazu był wielki wśród ludności Kresów Wschodnich. Matka Boża odbierała cześć od katolików, unitów, a nawet prawosławnych. W 1943 roku nacjonaliści ukraińscy wymordowali większość ludności polskiej w Swojczowie i okolicy. Kościół parafialny wysadzono w powietrze i zrównano z ziemią. Obraz ocaliły kobiety ukraińskie przenosząc go do cerkwi. Z narażeniem życia obraz odebrał ks. Stanisław Kobyłecki z grupą ocalałych Polaków, i przy pomocy żołnierzy niemieckich przewiózł go do kościoła we Włodzimierzu Wołyńskim.
Po kilku miesiącach, obraz dotarł do Otwocka i został umieszczony w kościele parafialnym. Obraz był bardzo zniszczony. Dwa razy poddawano go konserwacji i restauracji. W 1987 roku gruntownej renowacji wizerunku dokonał pan Marian Paciorek z Krakowa. W tej renowacji odsłonięte zostało całe piękno obrazu. Określono czas jego powstania na XVII w. Obraz jest jedną z licznie rozpowszechnionych w Polsce kopii Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej.
Dawni parafialnie ze Swojczowa i mieszkańcy okolic, którzy ocaleli z pożogi wojennej, przybywają do Otwocka w dniu 8 września każdego roku, by modlić się do Matki Bożej, Pani Ziemi Wołyńskiej, patronki ich tułaczego losu. Dnia 27 września 1993 roku, na prośbę Rady Miasta i Prezydenta Otwocka i za przyzwoleniem arcybiskupa Lwowa, ks. bp Kazimierz Romaniuk, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej w obecności swych biskupów pomocniczych dokonał uroczystego aktu zawierzenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej.
Decyzję o koronacji wizerunku Matki Bożej Swojczowskiej podjął ks. bp Ordynariusz Kazimierz Romaniuk, spełniając prośby byłych parafian ze Swojczowa i obecnie mieszkających w Otwocku. O wielkiej czci, jaką odbiera Matka Boża w Otwocku, świadczą vota umieszczone wokół obrazu. Nowe korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus wykonane są z wot złożonych przez wiernych parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku. Koronacja obrazu - 8 września 1998 roku - została dokonana przez Arcybiskupa Lwowa, Mariana Jaworskiego.
Odpust - Dzień Matki Bożej Swojczowskiej - 8 września - Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. o godz. 10.oo a jeśli 8 września wypada w niedzielę - 9.3o.
Domy zakonne
Siostry Wynagrodzicielki Najśw. Oblicza (Siostry Obliczanki) ul. Żeromskiego 23, tel. 710-97-94
Siostry Elżbietanki, ul. Kołłataja 13.
Siostry Pocieszycielki, ul. Moniuszki 13, tel. 779-31-00.
Siostry Orionistki, ul. Szkolna 23, tel. 779-71-29
Szkoły
Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego, ul. J. Słowackiego, tel. 779-22-01
Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, ul. M. Konopnickiej 3, tel. 779-26-44
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta, ul. Karczewska 14/16, tel. 719-64-80
Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Kościuszki 28, tel. 788-64-61
Przedszkole nr 10, ul. Kochanowskiego 6, tel. 779-37-12
Przedszkole nr 16, ul. Karczewska 27A, tel. 779-54-11
Przedszkole nr 17, ul. Czaplickiego 7, tel. 779-50-40
Szpitale
Szpital Kliniczny im. Adama Grucy, ul. Konarskiego 13, tel 779-40-31,
Wykaz ulic należących do parafii
Andriollego (od 1-74),
Armi Krajowej (od 1-8A)
Bartosza,
Bazarowa,
Boczna,
Borowa,
Ceglana,
Chłodna,
Chopina,
Cybulskiego,
Czaplickiego
Dłuskiego
E. Plater
Feliksów
Geislera,
Gliniecka,
Goldflama,
Górna (do nr 19)
Hoża
Inwalidów Wojennych
Jagiellońska
Karczewska (parz. do 14; nieparz. do 47)
Kilińskiego (do nr 30),
Klonowa,
Kochanowskiego (1-10)
Kołątaja (do nr 11)
Konarskiego,
Konopnickiej (nieparz. do nr.11),
Kopernika,
Kościelna
Kościuszki,
Krucza,
Lelewela,
Leśna,
Ludna,
Malawskiego (poprz. Kruczkowskiego)
Moniuszki (do nr 44a),
Mysia,
Napoleońska,
Obarskiego (poprz. I - Pułku Praskiego),
Odyniecka,
Olszowa (nr.7),
Orla,
Pałacowa,
Piastowa,
Piłsudskiego (nr 25, 25a),
Podmiejska,
Polna
Powstańców W-wy,
Przechodnia
Przeskok,
Przygody,
I - Pułku Praskiego,
Racławicka,
Radosna,
Reymonta (do nr 62)
Samorządowa,
Składowa,
Skłodowskiej,
Słowackiego,
Smolna,
Sosnowa,
Staszica,
Szkolna - nr. nieparzyste 1 - 23,
Szpitalna
Świerkowa, Świderska(do nr 47)
Teklin,
Warszawska,
Wawerska,
Wesoła,
Widok,
Wierchowa,
Willowa
Wiśniowa,
Wrońskiego,
Wyspiańskiego
Żeromskiego (z wyłączeniem nr. parz. 2 do 10)