Życiorys św. Wincentego a Paulo
Na podstawie: José Maria Román, Święty Wincenty a Paulo. Biografia, Kraków 1990.
1581 r. - Urodziny w Pouy (dziś: Saint-Vincent-de-Paul). Tutaj też św. Wincenty spędził dzieciństwo.
1595 r. - Św. Wincenty rozpoczyna naukę w kolegium franciszkańskim w pobliskim mieście Dax. W tym czasie mieszka u pana Comet i jest w jego domu wychowawcą.
1596 r. - W Bidache św. Wincenty otrzymuje tonsurę (znak przynależności do stanu duchownego) i niższe święcenia.
lata 1597 - 1604 - Studia teologiczne w Saragossie i Tuluzie, zakończone uzyskaniem tytułu bakałarza teologii.
1598 r. - Śmierć Jana de Paul - ojca św. Wincentego.?więcenia subdiakonatu i diakonatu.
1600 r. - Święcenia kapłańskie w Château l'Éveque.Msza św. prymicyjna w Buzet.Mianowany zostaje proboszczem w Tilh.
1605 r. - Podróż św. Wincentego do Bordeaux, Tuluzy, Castres i Marsylii.Prawdopodobnie w czasie tej podróży zostaje pochwycony przez Barbaresków i uprowadzony do niewoli w Tunisie. Przebywałby tam do roku 1607.
1608 r. - Przeprowadzka św. Wincentego do Paryża.
1609 r. - Św. Wincenty zostaje oskarżony przez sędziego de Sore o kradzież pieniędzy.W tym samym roku poznaje de Bérulle'a.
1610 r. - Zostaje mianowany kapelanem Małgorzaty de Valois i opatem Św. Leonarda w Chaumes, gdzie pozostaje do 1616 r.
1611 r. - Odwiedza Szpital Miłosierdzia oraz poznaje teologa dręczonego pokusami przeciw wierze.
1612 r. - Zostaje proboszczem w podparyskiej parafii Clichy. Jest to czas trudny dla św. Wincentego, ponieważ przez okres 3-4 lat doznaje pokus przeciw wierze.
1613 r. - Zamieszkuje w domu państwa de Gondich pełniąc funkcję wychowawcy ich dzieci.
1617 r. - Spowiedź wieśniaka w Gannes, który uchodził człowieka bardzo dobrego, a na łożu śmierci wyznał, że taił wiele ciężkich grzechów. W odpowiedzi na to św. Wincenty wygłasza niezwykle owocne kazanie na temat spowiedzi generalnej - tłumy ludzi przystąpiły do sakramentu pokuty. Tę chwilę uważa potem za początek istnienia Zgromadzenia Misji.W tym samym roku zakłada pierwsze Bractwo Miłosierdzia i nadaje mu regulamin.
1618 r. - Św. Wincenty głosi kolejne misje parafialne oraz poznaje św. Franciszka Salezego.
1623 r. - Św. Wincenty głosi misje na galerach w Bordeaux. Następnie udaje się do Pouy i doświadcza pokusy, aby pomóc materialnie swojej rodzinie. W tym samym roku zdobywa licencjat z prawa kanonicznego.
1624 r. - Założenie kolegium Bons-Enfants, które w 1636 roku stało się seminarium duchownym odpowiadającym zaleceniom Soboru Trydenckiego. W tym samym roku św. Wincenty poznaje św. Ludwikę de Marillac.
1625 r. - Założenie Zgromadzenia Misji.
1626 r. - Zgromadzenie Misji otrzymuje zatwierdzenie arcybiskupa Paryża oraz przyjęcie pierwszych Misjonarzy.
1627 r. - Do wspólnoty zostaje przyjęty pierwszy brat-pomocnik.Trwają zabiegi o zatwierdzenie Zgromadzenia Misji przez Stolicę Apostolską.
1628 r. - Św. Wincenty jest świadkiem w procesie beatyfikacyjnym św. Franciszka Salezego.W tym samym roku prowadzi w Beauvais pierwsze rekolekcje dla kandydatów do święceń.
1629 r. - Do Zgromadzenia Misji zostają wprowadzone śluby święte.Dalej rozwijają się Bractwa Miłosierdzia, które wizytuje św. Ludwika de Marillac.
1631 r. - Arcybiskup Paryża powierza św. Wincentemu prowadzenie rekolekcji dla kandydatów do święceń w swojej diecezji. Ks. du Coudray udaje się do Rzymu celem uzyskania zatwierdzenia Zgromadzenia Misji przez Stolicę Apostolską.
1632 r. - Św. Wincenty obejmuje opactwo św. Łazarza - wówczas na przedmieściach Paryża.Umiera Małgorzata Naseau - pierwsza Siostra Miłosierdzia.
1633 r. - Bulla papieska Salvatoris nostri zatwierdzająca Zgromadzenie Misji.Założenie Konferencji Wtorkowych dla kapłanów oraz założenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
1634 r. - Założenie Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia przy l'Hôtel-Dieu (Szpital Generalny).
1637 r. - Utworzenie seminarium internum w Zgromadzeniu Misji.
1638 r. - Księża gromadzący się na Konferencjach Wtorkowych angażują się w prowadzenie misji - m.in. na dworze królewskim. Ponadto zapoczątkowana zostaje opieka nad podrzutkami.
1642 r. - Pierwszy Konwent Zgromadzenia Misji. Św. Wincenty chce zrezygnować z funkcji przełożonego generalnego, ale dymisja nie zostaje przyjęta.
1646 r. - Arcybiskup Paryża zatwierdza na terenie swej diecezji Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Misjonarze wyjeżdżają do Algierii i Irlandii.
1649 r. - Pogarsza się stan zdrowia św. Wincentego - chodzenie sprawia mu coraz większe trudności, dlatego zaczyna korzystać z powozu, który uważa za własną hańbę.
1651 r. - Drugi konwent Zgromadzenia Misji. Misjonarze udają się Polski i Szkocji.?w. Wincenty angażuje się w walkę z jansenizmem.
1652 r. - Św. Wincenty wycofuje się z działalności w Radzie Sumienia.
1653 r. - Arcybiskup Paryża zatwierdza Reguły i Konstytucje Zgromadzenia Misji. Św. Wincenty wręczył je Misjonarzom w 1658 r., po czym wyjaśnia je podczas konferencji.
1655 r. - Papieskie breve Ex commissa nobis zatwierdza śluby Zgromadzenia Misji.Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia uzyskuje zatwierdzenie kardynała Retza.
1657 r. - Zatwierdzenie królewskie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
1659 r. - Postępuje choroba św. Wincentego - nie może już opuszczać opactwa Św. Łazarza. Zdając sobie sprawę z tego, że zbliża się jego śmierć żegna się z państwem de Gondi i jako swojego następcę na stanowisku przełożonego generalnego proponuje ks. Alméras.Breve Alias nos dotyczące ślubu ubóstwa w Zgromadzeniu Misji.
1660 r. - Św. Wincenty jest unieruchomiony w swoim mieszkaniu.Jest to także rok śmierci najbliższych współpracowników (ks. Portail, św. Ludwiki de Marillac) i samego św. Wincentego - umiera 27 września.