19 sierpnia - Marsz Pamięci, Wystawa.
sobota, 13-08-2022 | dodał: Napisał: Proboszcz
W tym tygodniu przypada 80. rocznica najbardziej tragicznego dnia w historii Otwocka. 19 sierpnia 1942 r. niemieccy okupanci wywieźli do obozu zagłady w Treblince około 10 tys. Żydów z otwockiego getta, czyli połowę ówczesnych mieszkańców naszego miasta. Tego samego dnia i w kolejnych tygodniach w lesie przy ul. Reymonta hitlerowcy rozstrzelali łącznie ok. 2000 Żydów, którzy zdołali ukryć się przed transportem śmierci.
80 lat po tych wydarzeniach odbędzie się marsz pamięci i modlitwy upamiętniający ofiary tej tragedii. Udział w marszu zapowiedział ks. biskup Romuald Kamiński, a także m.in. ambasadorowie Izraela i Niemiec. Zapraszamy. Rozpoczęcie: w piątek 19 sierpnia o godz. 17.oo, przy rondzie Bronisława Marchlewicza (skrzyżowanie Reymonta z Samorządową).
Dzień wcześniej, w czwartek - 18 sierpnia o godz. 19.oo - w naszym domu parafialnym, zostanie otwarta wystawa malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego przygotowana w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Obrazy profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych to m.in. portrety otwockich Żydów, inspirowane archiwalnymi fotografiami. Wystawa będzie czynna codziennie do piątku 16 września 2022 r. Poniedziałek–piątek: 9.oo–12.oo oraz 18.oo-20.oo. W soboty i niedziele: 15.oo–18.oo.
Udział naszej parafii w tych obchodach uznajemy za kontynuację pięknej i zobowiązującej tradycji. W czasie wojny otwocka plebania była dla wielu tutejszych Żydów miejscem bezpiecznego schronienia, gdzie mogli znaleźć pomoc. Po latach zarówno ówczesny proboszcz ks. Ludwik Wolski, jak i wikariusz ks. Jan Raczkowski otrzymali pośmiertnie medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznawane za pomoc udzielaną zagrożonym Żydom. Medale te są umieszczone w kaplicy Matki Bożej Swojczowskiej, Patronki Otwocka. Według naszej wiedzy nie ma w Polsce drugiej takiej parafii, w której dwaj księża byliby w ten sposób wyróżnieni.